WRACAJą STREFY CZYSTEGO TRANSPORTU W MIASTACH. BęDZIE USTAWA

Do konsultacji trafił nowy projekt ustawy o elektromobilności. Zobowiązuje miasta o populacji powyżej 100 tys. mieszkańców do utworzenia stref czystego transportu w przypadku przekroczenia norm dotyczących jakości powietrza. A samorządy będą musiały kupować wyłącznie zeroemisyjne pojazdy.

Projekt ustawy wprowadza przepisy, które zobowiązują miasta z populacją ponad 100 tys. do utworzenia stref czystego transportu, jeżeli przekroczą one dopuszczalny poziom tlenku azotu (NO2). Według danych z ubiegłego roku, cztery polskie miasta, Warszawa, Kraków, Wrocław i Katowice, przekroczyły ten limit.

Zmiany w ustawie o elektromobilności zobowiązują również te miasta, a także Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię i inne podmioty odpowiedzialne za transport publiczny, do zakupu wyłącznie autobusów zeroemisyjnych. Dodatkowo, jednostki zobowiązane do zakupu autobusów elektrycznych i wodorowych zostaną zwolnione z obowiązku opracowywania analizy kosztów i korzyści związanych z ich eksploatacją.

Nowy projekt ustawy eliminuje przepis, który zobowiązuje jednostki samorządu terytorialnego (z wyjątkiem gmin i powiatów o populacji poniżej 50 tys.) do zapewnienia odpowiedniego udziału pojazdów elektrycznych lub napędzanych gazem ziemnym w realizacji zadań publicznych.

Planowane zmiany obejmują rezygnację z wymogu posiadania co najmniej 20 proc. autobusów zeroemisyjnych lub napędzanych biometanem w flocie autobusów miejskich (z planowanym wzrostem do 30 proc. w 2028 r.).

Według twórców projektu, wprowadzenie tych zmian jest uzasadnione, ponieważ największe wyzwania związane z redukcją emisji z transportu dotyczą miast o populacji powyżej 100 tys. mieszkańców. W tych miastach znajduje się około 80 proc. floty autobusów miejskich w skali całego kraju.

Dowiedz się jeszcze więcej. Sprawdź najnowsze newsy i bądź na bieżąco

2024-07-05T09:30:58Z dg43tfdfdgfd