TE SAMOCHODY NAJCZęśCIEJ KRADNą W POLSCE. POPULARNOśCIą WśRóD ZłODZIEI CIESZY SIę ZWłASZCZA JEDNA MARKA

W ubiegłym roku z powodu grabieży wyrejestrowano łącznie 5646 pojazdów osobowych i ciężarowych do sześciu ton. Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR opracował raport z podziałem na marki, modele oraz roczniki kradzionych pojazdów w 2023 roku.

Powszechne kradzieże samochodów to sytuacja, która dotyka wielu właścicieli pojazdów. Koncerny samochodowe prześcigają się w nowych zabezpieczeniach, jednak złodzieje wyspecjalizowali się w swoim "zawodzie" do perfekcji i są w stanie zagarnąć każdy pojazd. Zgodnie z ostatnim raportem SAMAR narażeni są właściciele stosunkowo nowych pojazdów, głównie niemieckich i japońskich marek.

Zobacz wideo Jak uniknąć kradzieży lub włamania do samochodu?

Samochody na celowniku złodziei

Ubiegły rok pod kątem przywłaszczeń pojazdów osobowych i ciężarowych nie różnił się znacznie od poprzednich lat i wahał się w przedziale między pięć a sześć tysięcy egzemplarzy. Jeszcze dwadzieścia lat temu w Polsce ginęło rocznie dziesiątki tysięcy pojazdów, natomiast rekordowym był rok 1999, w którym zagrabiono łącznie nieco ponad 71 tys. samochodów.

Dziś skradziony pojazd trudno ponownie zarejestrować, dlatego złodzieje najczęściej rozbierają je w iście ekspresowym tempie na części. W ostatnich latach szczególnie chodliwym towarem stały się katalizatory i akumulatory samochodów hybrydowych. Według raportu IBRM SAMAR za rok 2023 znikały głównie kilkuletnie samochody, głównie z rocznika 2019, 2018 i 2020. Modele sprzed dwóch lat, czy sprzed roku nie cieszą się jeszcze dużą popularnością wśród złodziei.

Raport dotyczący wyrejestrowań pojazdów - kradzieże według roczników IBRM SAMAR

Najczęściej kradzione marki i modele pojazdów

To już trzeci rok z kolei, kiedy w statystykach na pierwszym miejscu wśród skradzionych pojazdów znajduje się Toyota. Japońska marka jest zarazem jedną z najczęściej wybieranych przez konsumentów. Z powodu kradzieży w 2023 roku wyrejestrowano łącznie 869 pojazdów tego producenta. W ścisłej czołówce znalazły się również samochody niemieckich producentów, takie jak Audi, których skradziono 427 sztuk, Volkswagen i wyrejestrowanych 398 sztuk, a także BMW - 383 sztuk oraz Mercedes - 328 sztuk.

Warto pamiętać, że złodzieje często działają na konkretne zlecenie i doskonale wiedzą, które pojazdy mają szansę dobrze sprzedać się na rynku wtórnym. Zgodnie z raportem spod domów i z garaży znikały w 2023 roku głównie pojazdy Toyoty takie jak: Corolla, RAV4, Yaris czy C-HR. Zainteresowaniem złodziei cieszyły się również Hyundai Tucson, Fiat Ducato czy Kia Sportage.

Podział kradzieży na polskie województwa

Zdecydowanym liderem pod względem kradzieży stało się województwo mazowieckie, samochodów zarejestrowanych w tym regionie zagrabiono łącznie 2353 sztuk. Ten niechlubny wynik może wynikać z faktu, że województwo jest swoistym centrum administracji oraz instytucji bankowych, które udzielają leasingów czy zajmują się najmem długoterminowym. W praktyce większość zarejestrowanych tam samochodów może poruszać się po drogach innych województw. Według statystyk najbezpieczniejszymi województwami opolskie, świętokrzyskie oraz podlaskie. 

2024-05-25T17:55:09Z dg43tfdfdgfd