PLANUJESZ WYJAZD LEASINGOWANYM SAMOCHODEM ZA GRANICę? LEPIEJ TO PRZEMYśL I SPRAWDź

Podróż za granicę samochodem leasingowym lub wynajmowanym wymaga szczególnego przygotowania – przyznają eksperci. Warto przede wszystkim sprawdzić umowę łączącą przedsiębiorcę z firmą leasingową lub wynajmującą samochód. Co zrobić, żeby uniknąć ewentualnych kar i innych nieprzyjemności? Tłumaczymy.

  • Planujesz wyjazd za granicę samochodem leasingowym lub wynajmowanym? Tłumaczymy, co musisz sprawdzić, aby uniknąć problemów, nieprzyjemności i kar
  • Wyjaśniamy też, co w przypadku, gdy uszkodzisz taki samochód za granicą
  • Zobacz też, jak przygotować auto i jakie dokumenty na wypadek kontroli za granicą
  • Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl

Wakacje nadchodzą wielkimi krokami. Część przedsiębiorców planuje na nie pojechać za granicę samochodem w leasingu lub wynajętym. — O ile zasady korzystania z leasingowych pojazdów na terenie Polski są dla przedsiębiorców znane i przejrzyste, o tyle do wyjazdu takim pojazdem za granicę należy się przygotować — mówi Radosław Żuk, doradca podatkowy, partner w Kancelarii Żuk Pośpiech.

Brak przygotowania może bowiem nie tylko zaburzyć udany urlop, ale powodować problemy w trakcie i po powrocie do kraju. Tłumaczymy więc, jak przedsiębiorca planujący wyjazd za granicę samochodem w leasingu lub wynajmowanym powinien się przygotować i na co zwrócić uwagę. Część przedsiębiorców, po takiej analizie rezygnuje z wyjazdu za granicę leasingowanym autem.

Czytaj też: Leasing czy wynajem auta — co się bardziej opłaca? Sprawdź wyliczenia na przykładowych samochodach

Jakie ograniczenia przewiduje umowa leasingu?

Eksperci zalecają najpierw sprawdzić, co wynika z umowy leasingu, jeśli chodzi o wyjazd samochodem za granicę.

— Po pierwsze umowa leasingowa może wprowadzać pewne ograniczenia w dysponowaniu pojazdem poza Polską. W umowie może być zastrzeżony obowiązek uzyskania zgody leasingodawcy na zagraniczny wyjazd leasingowanym pojazdem. Za wyrażenie takiej zgody niektóre firmy leasingowe pobierają stosowne opłaty. Spotykane są również w praktyce umowy, które limitują okres, w który samochód może znajdować się za granicą lub też liczbę kilometrów, jaką można pokonać poza Polską — wskazuje Radosław Żuk.

Warto ustalić to przed wyjazdem, aby — jak mówi ekspert — nie naruszyć zapisów umowy leasingowej, co może narazić na kary umowne w niej zapisane, a w skrajnych przypadkach nawet na wypowiedzenie umowy przez leasingodawcę z winy leasingobiorcy.

Czy można wyjechać do każdego kraju, w tym poza UE?

Jak dodaje Łukasz Andruszkiewicz, doradca podatkowy, menedżer w Gekko Taxens oraz ekspert Związku Polskiego Leasingu, finansujący, jak i wynajmujący mogą też wymagać poinformowania ich o miejscu wyjazdu leasingowanym lub wynajmowanym samochodem, a także, z uwagi na sytuację geopolityczną, umowa może nie zezwalać na podróże takimi pojazdami do krajów związanych z wojną w Ukrainie, jak Białoruś czy też sama Ukraina.

Czytaj też: Najem długoterminowy czy leasing samochodu w firmie? Porównujemy skutki podatkowe

Co sprawdzić w polisie ubezpieczenia samochodu?

Ograniczenia terytorialne mogą być nie tylko w umowach leasingu, ale również w polisach ubezpieczenia.

Trzeba sprawdzić zakres terytorialny ubezpieczenia leasingowanego pojazdu. Niektóre polisy mogą zawierać bowiem ograniczenia dotyczące zagranicznych podróży. W takim przypadku konieczne może stać się uzyskanie dodatkowego ubezpieczenia, które będzie obejmowało terytoria, przez które przedsiębiorca będzie się przemieszczał lub też uzyskanie tzw. zielonej karty, która potwierdza ważność ubezpieczenia w innych krajach — wskazuje Radosław Żuk.

Łukasz Andruszkiewicz dodaje, że należy też zwrócić uwagę na to, czy zawarta umowa ubezpieczenia pojazdu przewiduje odpowiedzialność ubezpieczyciela za szkody powstałe poza granicami Polski. — Być może wyjazd zagraniczny wymagać będzie zmiany zakresu ubezpieczenia. Należy mieć na uwadze, że to korzystający i najemca odpowiadają za powierzony mu do używania pojazd w okresie trwania umowy, w przypadku braku ubezpieczenia będą musieli we własnym zakresie naprawić poniesione szkody powstałe w pojeździe w przypadku wypadku, a w przypadku jego kradzieży, rozliczyć koszt utraconego pojazdu z finansującym lub wynajmującym — ostrzega Łukasz Andruszkiewicz. Dlatego, zdaniem eksperta, kwestia ubezpieczenia samochodu i jego zakresu są najważniejszym zagadnieniem, na które korzystający i najemca powinni zwrócić uwagę, przygotowując się do wyjazdu wakacyjnego poza granice Polski leasingowanym lub wynajmowanym przez siebie pojazdem.

Co, gdy dojdzie do uszkodzenia auta?

Co ważne, gdy dojdzie do zdarzenia, np. stłuczki lub wypadku, w efekcie którego auto zostanie uszkodzone, trzeba o tym niezwłocznie poinformować zarówno leasingodawcę, jak i ubezpieczyciela. Zwykle niezwłocznie oznacza siedem dni. Jeśli autem można dalej podróżować, to teoretycznie, można to zrobić już po powrocie do Polski.

W formularzu zgłoszenia jednak trzeba podać dokładną datę, miejsce i okoliczności zdarzenia. Warto więc dobrze przemyśleć, co zrobić. Jeśli leasingobiorca nie zgłosi szkody w odpowiednim czasie, to może to skutkować koniecznością pokrycia naprawy z własnej kieszeni. Jeśli jednak szkoda jest mała, np. lekkie zarysowanie auta, pęknięta szyba, która nie uniemożliwia dalszej jazdy, można rozważyć jej późniejsze zgłoszenie.

Większość firm umożliwia zgłoszenie szkody on-line. Co ważne, zgłoszenie nie jest równoznaczne z natychmiastową koniecznością naprawy. Ta może odbyć się co do zasady nawet w ciągu roku od zgłoszenia. Reguluje to jednak umowa z ubezpieczycielem.

Sprawdź też: Ubezpieczasz auto w leasingu? Sprawdź, na co uważać i jak zgłaszać szkody

Jakie dokumenty przygotować w razie kontroli drogowej za granicą?

Radosław Żuk wskazuje też, że leasingobiorca powinien zadbać o stosowne dokumenty poświadczające możliwość użytkowania leasingowanego pojazdu. Chodzi o informację, najlepiej w tradycyjnej papierowej formie, także w języku angielskim. Ekspert zwraca uwagę, że w zdecydowanej większości państw istnieje wymóg, aby w razie kontroli drogowej okazać pełnomocnictwo właściciela pojazdu do jego użytkowania. Co więcej, w niektórych państwach kontrolujący mogą wymagać przetłumaczenia takiego dokumentu przez tłumacza przysięgłego i jego poświadczenia notarialnego.

Jaką pomoc drogową zapewnia leasingodawca?

Za granicą, podobnie jak w kraju, może zdarzyć się stłuczka, wypadek albo samochód może się popsuć. Dlatego, jak mówi Radosław Żuk, przed rozpoczęciem zagranicznej podróży warto zorientować się, w jaki sposób działa pomoc drogowa zapewniana przez leasingodawcę w przypadku awarii lub kolizji poza Polską.

— Dla świętego spokoju leasingobiorcy lepiej zorientować się, czy firma leasingowa na terenie danego państwa posiada partnerów lub też sieć warsztatów serwisowych — radzi nasz rozmówca.

Przed podróżą sprawdź też wyposażenie samochodu

— Przygotowując się do zagranicznego wyjazdu leasingowym samochodem (i nie tylko leasingowym), dobrze jest sprawdzić obowiązkowe wyposażenie pojazdu, które trzeba posiadać w państwach, które będziemy przemierzać — dodaje Radosław Żuk.

Co prawda na terenie Europy obowiązują postanowienia Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym, w myśl której podróżującemu wystarczy jedynie wyposażenie auta zgodne z wymogami wynikającymi z obowiązującego prawa drogowego w jego kraju, ale — jak podkreśla ekspert — jeśli chcemy uniknąć spory z lokalną policją, lepiej z góry się przygotować i stosownie wyposażyć samochód.

Autor: Łukasz Zalewski, dziennikarz działu prawnego Business Insider Polska

Dowiedz się jeszcze więcej. Sprawdź najnowsze newsy i bądź na bieżąco

2024-06-17T05:12:05Z dg43tfdfdgfd