BUDUJą NA WSIACH łADOWARKI DO SAMOCHODóW ELEKTRYCZNYCH. TłUMACZą DLACZEGO

Powerdot, firma specjalizująca się w budowie stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych postanowiła inwestować w ładowarki w małych, wiejskich gminach, gdzie nie ma zarejestrowanego ani jednego elektrycznego samochodu. Dlaczego? Przedsiębiorstwo tłumaczy powody swojej decyzji.

— Zawsze pojawia się pytanie, co powinno być pierwsze – infrastruktura ładowania, która zachęci do zakupu aut elektrycznych, czy samochody, które z kolei przyciągną inwestorów do budowy stacji ładowania — mówi Grigoriy Grigoriev, dyrektor generalny Powerdot w Polsce.

Firma ma swoją odpowiedź: najpierw ładowarki. Dlatego w miejscach, gdzie auta elektryczne są rzadkością, a czasem nawet nieznanym zjawiskiem, Powerdot stawia stacje ładowania.

Niedawno opublikował listę wybranych stacji ładowania, które zostały postawione w gminach, gdzie elektromobilność dopiero się rozwija. Na liście znalazły się takie gminy, jak Natalin, Bochotnica, Lututów czy Drawski Młyn, gdzie, według danych IBRM Samar, nie było zarejestrowanych żadnych aut elektrycznych.

Oto mapa małych miejscowości, w których firma już zbudowała stacje:

Stacje ładowania Powerdot w tych gminach powstały we współpracy z Biedronką. — Stacje ładowania usytuowane na parkingach Biedronki są dobrze widoczne, co może zachęcić do skorzystania z nich także osoby przebywające w okolicy przejazdem — mówi Paweł Stolecki, dyrektor operacyjny i członek zarządu sieci Biedronka.

Powerdot działa w modelu "destination charging", budując stacje w miejscach, gdzie kierowca auta elektrycznego może załatwić bieżące sprawy, gdy samochód się ładuje. Do tej pory firma uruchomiła w Polsce 500 punktów ładowania i planuje budowę kolejnych 1500. Firma wierzy, że będąc pierwsza na rynku, będzie mogła liczyć na korzyści w przyszłości.

— Niezależnie od lokalizacji, inwestycja w stacje ładowania wymaga cierpliwości. Zwrot z kapitału może nastąpić dopiero po kilkunastu latach. Nie każdy inwestor jest gotowy, aby tyle poczekać, my jednak wierzymy, że elektromobilność w Polsce się rozpędza — podsumowuje Grigoriy Grigoriev.

Dowiedz się jeszcze więcej. Sprawdź najnowsze newsy i bądź na bieżąco

2024-04-16T15:19:14Z dg43tfdfdgfd