MIKROKAWALERKA MNIEJSZA NIż KOJEC, W KTóRYM MIESZKAłBY PIES. DO łóżKA WCHODZI SIę NAD ZLEWEM W "KUCHNI"

Ogłoszenie o mikrokawalerkach na sprzedaż lub wynajem wyrastają jak grzyby po deszczu. Patodeweloperka w Polsce niestety ma się świetnie, o czym świadczy anons z Lublina. Sprzedający "mieszkanie" mniejsze, niż wymagany ustawowo kojec dla średniego psa, chce za nie 110 tysięcy złotych.

O rozkwicie patodeweloperki w Polsce pisaliśmy już na łamach kobieta.gazeta.pl wielokrotnie. Mikroskopijne pomieszczenia mieszkalne do wynajęcia za kilka tysięcy złotych miesięcznie to w wielu dużych miastach, takich jak np. Warszawa, nierzadko już przykry standard. Inflację i galopujące podwyżki z lubością wykorzystują deweloperzy, a także prywatni właściciele mieszkań na wynajem. Dlatego dziś spotykamy się z sytuacją, w której za standardowo urządzoną (lub nawet w stylu rodem z PRL) kawalerką w średnio skomunikowanym punkcie miasta miesięcznie będziemy płacić ok. 3,5 tys. złotych. Cena za metr kwadratowy lokalu mieszkalnego rośnie zaś w ekspresowym tempie.

Zobacz wideo Zobacz wideo: Życie nie oszczędza Kuby. Zamieszkał w domu dla młodzieży. "Straciłem w poprzedniej pracy rękę"

Patodeweloperka niestety rozwija się w najlepsze. Wystarczy czasami rzucić okiem na anonse, widniejące w serwisach ogłoszeniowych. W lutym 2023 roku cała Polska mówiła o absurdalnej ofercie z centrum Szczecina. Na jednym z popularnych portali wystawiono na sprzedaż "mieszkanie" o wielkości dokładnie 7,87 kwadratowych - czyli mniejsze, niż wymagany ustawą kojec dla psa. Jego cena wynosiła "jedyne" 169 tysięcy złotych.

Mikrokawalerka na sprzedaż w Lublinie. Ma 11 metrów i zawrotną cenę

Teraz mamy do czynienia z podobnym przypadkiem. Portal Eska.pl.lublin natknął się na ofertę na tym samym portalu ogłoszeniowym. Chodzi o "mieszkanie" na sprzedaż. Nie sposób nie użyć tu cudzysłowu, ponieważ metraż proponowanego lokalu nie spełnia wymogów mieszkania. Jego cena to 110 tysięcy złotych. Przy dzisiejszych kosztach suma ta być może nie przyprawia o zawrót głowy, ale warto przyjrzeć się szczegółom oferty. Otóż cały lokal ma  jedynie 11 metrów kwadratowych. A to oznacza, że cena za jeden metr kwadratowy jest oszałamiająca. 

Ponadto sprzedający zaznacza, że w mieszkaniu wciąż mieszka lokator, który płaci za wynajem 1100 złotych miesięcznie. Lokal, który rzeczywiście wciąż widnieje na portalu, zilustrowany jest dwoma zdjęciami. Po lewej stronie od wejścia do pomieszczenia znajduje się aneks kuchenny z małą lodówką, szafkami, pralką i zlewem. Nie ma kuchenki ani płyty indukcyjnej. Łóżko zaś znajduje się na antresoli, która umieszczona jest nad aneksem kuchennym. To oznacza, że śpi się tuż nad zlewozmywakiem. W łazience z kolei, co widać na zdjęciach, znajduje się duża kabina prysznicowa i toaleta.

"Zapraszamy do prezentacji kawalerki w Lublinie, położonej przy ul. Kunickiego" - czytamy w ogłoszeniu.

Kawalerka o metrażu 11m2. składająca się z jednego pomieszczenia z aneksem kuchennych, oddzielnej łazienki oraz części sypialnianej w antresoli. Położona w kompleksie mieszkań, w budynku wielorodzinnym, na parterze, Do chwili obecnej kawalerka wynajmowana za 1100 zł. /mc

- napisano. Dowiadujemy się również, że mieszkanie jest bezczynszowe oraz jego wyposażenie jest "w cenie". "Gotowy produkt inwestycyjny- pod wynajem. Cena do niewielkiej negocjacji" - "zachęca" sprzedający.

Mikrokawalerka mniejsza niż kojec dla średniego psa. Prawo mówi jasno

Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, mieszkanie powinno mieć powierzchnię użytkową nie mniejszą, niż 25 mkw. Dlatego wyżej opisanego lokalu mieszkaniem nazwać nie można. Ponadto, jak zauważył portal Eska.pl, prezentowana "mikrokawalerka" jest zbyt mała, aby mógł zamieszkać w niej średniej wielkości pies. 

Przepisy w tym zakresie reguluje ustawa z dnia 18 września 2020 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw. Artykuł 9. ustawy mówi o tym, że trzymanie zwierząt w kojcu jest dozwolona pod warunkiem zapewnienia im odpowiedniej powierzchni w zależności od ich wielkości.

Trzymanie zwierząt w kojcu jest dozwolone, pod warunkiem zapewnienia zwierzęciu odpowiedniej powierzchni, zapewniając zwierzęciu o wysokości w kłębie:
1)     do 50 cm – powierzchnię kojca wynoszącą nie  mniej niż 9 m2;
2)     od 51 cm do 66 cm – powierzchnię kojca wynoszącą nie mniej niż 12 m2;
3)     powyżej 66 cm – powierzchnię kojca wynoszącą nie mniej niż 15 m2.

- czytamy w obecnie obowiązującym akcie prawnym.

2024-04-16T09:26:18Z dg43tfdfdgfd