TAK PRZESZłO 90 LAT TEMU WYGLąDAłA DROGA łąCZąCA KRAKóW Z MYśLENICAMI. ARCHIWALNE ZDJęCIA Z BUDOWY ZAKOPIANKI

Dzisiaj podróż samochodem z Myślenic do Krakowa zajmuje nam zaledwie kilkadziesiąt minut. Z kolei pokonanie trasy z Zakopanego do stolicy Małopolski trwa około dwóch godzin. Przed laty trzeba się było uzbroić w nieco większą cierpliwość, gdyż takie wycieczki zajmowały nawet dwa lub trzy dni, a drogi, po których przyszło się poruszać, ciężko było nawet nazwać drogami. Dotarliśmy do zdjęć archiwalny, na których można zobaczyć jak wyglądało połączenie drogowe Kraków-Myślenice, a także jak w latach trzydziestych XX w. w pocie czoła budowano drogę łączącą Kraków i Zakopane.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na swojej stronie szczegółowo opisuje początki drogi, która łączyła Kraków i Zakopane. Początek mody na Zakopane sięga czasów dr. Tytusa Chałubińskiego, czyli drugiej połowy XIX w, kiedy to doktor zaczął sławić walory zdrowotne tego miejsca. Wraz z kolejnymi latami, Zakopane zyskiwało na popularności. Dynamiczny rozwój tego regionu sprawił, że droga do niego prowadząca również zaczęła zyskiwać na znaczeniu. Jak wyjaśnia GDDKiA: "Licząca 102 km trasa Kraków - Zakopane została nazwana od nazwy docelowej miejscowości Zakopianką".

Najpierw austriacki trakt

GDDKiA przypomina, że przed wiekami wiódł tamtędy szlak kupiecki z Krakowa na Węgry. Następstwem rozbiorów Polski, Małopolska stała się częścią zaboru austriackiego. To właśnie Austriacy przykładali dużą wagę do jakości dróg i zaplanowali, a także przeprowadzili w latach 1817-1823 pierwszą poważną przebudowę traktu z Krakowa do Nowego Targu i dalej do Zakopanego. Nowa droga nie prowadziła już w dużej mierze przez doliny, ale grzbietami górskimi.

- Trasa wytyczona przez carsko-królewskich urzędników w znacznym stopniu pokrywa się z dobrze znanym nam przebiegiem współczesnych DK7 i DK47. Kilku korekt na szklaku dokonano w połowie XIX w., m.in. na odcinku Krzeczów - Skomielna Biała wytyczono nowy przebieg drogi, omijający od zachodu grzbiet Lubonia Małego. Wytyczono też nowy przejazd przez Skomielną Białą - wcześniej szlak biegł kilkadziesiąt metrów na zachód - wyjaśnia GDDKiA.

Kolejne przebudowy drogi miały miejsce w okresie międzywojennym. GDDKiA przypomina, że w latach 1935-1939, gdy kierownikiem budowy Zakopianki (oznakowanej wówczas na mapach jako droga nr 13) był Jan Różycki, pojawiła się koncepcja budowy dwupoziomowego skrzyżowania w Skomielnej Białej.

- Śląski gościniec, czyli dzisiejsza droga krajowa nr 28, miałby biec w wykopie, a droga do Zakopanego przekraczałaby go wiaduktem. W ramach tej przebudowy rozpoczęto budowę przeszło 400-metrowego wiaduktu nad doliną Raby w Chabówce. Prace zostały przerwane 1 września 1939 r. - wyjaśnia GDDKiA i dodaje, że budowę Zakopianki wraz z wiaduktem dokończyli okupanci, którzy wycofując się na zachód w ostatnich miesiącach wojny, wysadzili obiekt w Chabówce.

Co było po wojnie?

Zakopianka po wojnie wymagała gruntownej odbudowy i udało się ją przeprowadzić w ramach planu sześcioletniego. Kolejna modernizacja miała miejsce w latach 60. XX w.

- Dokonano wówczas korekty przebiegu kilku zakrętów, a od Nowego Targu do Zakopanego drogę wybudowano w zupełnie nowym śladzie, omijając centra Szaflar, Białego Dunajca i Poronina. Dodatkowo na całej trasie nawierzchnię pokryto asfaltem. Niestety, materiał, z którego wówczas korzystano, był bardzo niskiej jakości - garby i koleiny przez lata były zmorą kierowców, a niekiedy nawet przyczyną wypadków - wylicza GDDKiA.

Z kolei w latach 70. XX w. przyszedł czas na kolejne zmiany. W 1970r. Krakowskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych przystąpiło do realizacji długo oczekiwanej w regionie przebudowy trasy Kraków - Zakopane na dwujezdniową drogę szybkiego ruchu.

Tekst źródłowy: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Eurojackpot. Które kraje wygrywają najczęściej?

2024-07-05T15:56:40Z dg43tfdfdgfd