CO Z KONFISKATą AUT PIJANYM KIEROWCOM? BODNAR O SZCZEGółACH NOWELIZACJI

- Przeciwdziałanie temu, żeby kierowcy nie prowadzili pojazdów pod wpływem alkoholu, jest bardzo ważnym interesem publicznym i ustawodawca powinien tutaj szeroko działać, aby to ograniczać. Dlatego w takich sytuacjach chcemy dać większą swobodę sędziom - twierdzi minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

W piątek 19 kwietnia minister sprawiedliwości Adam Bodnar podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należały do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Zobacz wideo

- Ideą tych przepisów, tej nowelizacji, jest stworzenie większych możliwości decyzyjnych dla sądów, czyli że sądy będą miały prawo podjąć decyzje, żeby w niektórych sytuacjach nie orzekać tego właśnie przepadku bądź też zamiast przepadku orzec możliwość wypłacenia nawiązki na rzecz Funduszu Sprawiedliwości" - powiedział Bodnar, pytany o tę sprawę w Łodzi przez dziennikarzy.

To koniec konfiskaty aut?

Szef MS zaznaczył, że resort, który przygotowuje zmianę przepisów w tej sprawie, nie rezygnuje z konfiskaty samochodów nietrzeźwych samochodów.

- Przeciwdziałanie temu, żeby kierowcy nie prowadzili pojazdów pod wpływem alkoholu, jest bardzo ważnym interesem publicznym i ustawodawca powinien tutaj szeroko działać, aby to ograniczać, ponieważ wszyscy wiemy doskonale, ile to szkód społecznych powoduje - podsumował minister.

Przepisy o konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców weszły w życie 14 marca br. Nowelizacja Kodeksu karnego zakłada, że kierowca, który ma co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, musi się liczyć z utratą samochodu i to niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. Przepadek auta jest stosowany także wtedy, gdy kierowca - przy zawartości powyżej promila alkoholu we krwi - m.in. spowoduje wypadek drogowy. Jeśli kierowca, który np. spowodował wypadek, miał powyżej 0,5 promila do 1 promila, to sąd może, ale nie musi orzec o przepadku pojazdu.

W środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) ukazał się przygotowany w MS projekt nowelizacji m.in. Kodeksu karnego. W projekcie wskazano, że zasadnym jest uchylenie artykułu, który nakładał na organy ścigania obowiązek dokonania tymczasowego zajęcia pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę w czasie popełnienia przestępstwa, za które miał być obligatoryjnie orzeczony przepadek pojazdu mechanicznego. Projekt ma zostać przyjęty w obecnym półroczu.

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj ze specjalnej oferty. Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

2024-04-19T16:23:51Z dg43tfdfdgfd