GRANICE STREFY CZYSTEGO TRANSPORTU W WARSZAWIE. CO NALEżY O NICH WIEDZIEć?

Strefa Czystego Transportu w Warszawie to wyznaczony w stolicy obszar, na którym będą mogły poruszać się tylko pojazdy spełniające określone normy w zakresie redukcji zanieczyszczenia powietrza. Gdzie przebiegają granice terytorium i jak je sprawdzić? Przybliżamy najważniejsze informacje.

Strefa Czystego Transportu

w Warszawie. Granice i obszar

Strefa Czystego Transportu wchodzi w życie 1 lipca 2024 r. Projekt będzie wprowadzany etapami i – jak zapewnia oficjalna strona inicjatywy - „wszystkie mieszkanki i mieszkańcy miasta dostaną cas na przygotowanie się do jej pełnego obowiązywania”. Osiągnięcie przez nią pełnej funkcjonalności szacuje się na 2032 r. Strefa Czystego Transportu ma (według założenia) pozwolić na obniżenie zanieczyszczeń emitowanych przez najstarsze samochody w

Warszawie

.

Obszar obejmie większość Śródmieścia i fragmenty graniczących z nim dzielnic centralnych. Granicę SCT wyznaczą:

  • al. Prymasa Tysiąclecia,
  • Al. Jerozolimskie,
  • Trasa Łazienkowska,
  • al. Stanów Zjednoczonych,
  • ul. Wiatraczna,
  • tory kolejowe wzdłuż północnej obwodnicy kolejowej biegnącej aż do al. Prymasa Tysiąclecia.

Warszawski ratusz przypomina, że ulice stanowiące granice nie będą objęte strefą. Przy wjeździe do Strefy Czystego Transportu kierowcy zostaną odpowiednio powiadomieni; na granicach znajdą się bowiem specjalne znaki drogowe. SCT obejmie około 37 km kw., czyli 7% powierzchni polskiej stolicy.

Redakcja poleca

Strefa Czystego Transportu w Warszawie. Zakazy wjazdu, opłaty i mandaty

Strefa Czystego Transportu w Krakowie. Padła data, od kiedy będzie obowiązywać

Strefa Czystego Transportu w Warszawie. Jak sprawdzić, czy nasz samochód może tam wjechać?

Jak sprawdzić, czy konkretnym

samochodem

można wjechać na teren SCT? Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w

Warszawie

Łukasz Puchalski powiedział reporterowi Radia ZET Janowi Kielakowi, że wystarczy znaleźć na stronie internetowej ZDM, Urzędu Miasta czy warszawa19115.pl zakładkę SCT, gdzie jest dostępny kalkulator. - Wpisujemy najprostsze dane, takie jak numer rejestracyjny, emisja spalin, rodzaj paliwa. Na koniec procesu mamy informację, która w 97-98 proc. przypadków skończy się potwierdzeniem, że tak, samochód może wjechać do Strefy Czystego Transportu. Jeśli chodzi o pozostałe 2-3 proc., pojawią się dwa komunikaty: że absolutnie ten samochód nie wjedzie do SCT albo opcja „skorzystaj ze zwolnienia”, z czego korzystać może kilka grup pojazdów, zaczynając od tych podstawowych, jak autobusy szkolne, kończąc na tych, które wynikają z uchwały, czyli osób powyżej 70 r.ż., osób, które mieszkają i które płacą podatki w Warszawie, osób posiadających motocykl czy osób posiadających niebieską kartę, czyli posiadających europejskie uprawnienie niepełnosprawnych – tłumaczy Łukasz Puchalski.

Osoby, które mogą skorzystać ze zwolnienia, powinny wówczas złożyć wniosek o uprawnienie. Dokument weryfikowany jest internetowo. Po informacji zwrotnej wystarczy zapłacić 5 zł za przyznane wirtualnie uprawnienie. Naklejkę można nabyć w określonym punkcie odbioru lub poprosić o wysyłkę pocztową.

Źródło: Radio ZET/um.warszawa.pl/sctwarszawa.pl

Nie przegap

2024-06-11T11:07:26Z dg43tfdfdgfd