TESLA STAłA SIę OFICJALNYM AUTEM CHIńSKIEGO RZąDU

Tesla stała się oficjalnym autem chińskiego rządu

Samochody Tesli po raz pierwszy w historii znalazły się na liście zakupów chińskiego rządu - przekazał państwowy portal Paper.cn. Chodzi o Model Y, który jak podkreślają tamtejsze władze, jest "autem krajowym, a nie importowanym", produkowanym w Szanghaju.

"Tesla to jedyna marka samochodów elektrycznych, będąca własnością zagraniczną, która znalazła się w katalogu zakupów opublikowanym przez władze prowincji Jiangsu we wschodnich Chinach" - ustaliła telewizja CNN. Inne marki wymienione w dokumencie to Volvo, którego właścicielem jest chiński koncern Geely, a także państwowa spółka SAIC.

Uwzględnienie Modelu Y na liście oznacza, że auto może być wykorzystywane w celach służbowych przez agencje rządowe czy organizacje publiczne. To natomiast wskazuje na zacieśnienie relacji Pekinu z firmą Elona Muska.

Chiny stają się coraz ważniejszym rynkiem dla Tesli, ponieważ na ten kraj przypada ponad połowa całkowitej światowej sprzedaży pojazdów elektrycznych. W zeszłym roku Tesla uzyskała prawie jedną czwartą swoich całkowitych przychodów z Chin.

Sprawa zyskała rozgłos w mediach społecznościowych, a niektórzy użytkownicy zastanawiali się czy chińskie władze powinny wspierać w ten sposób zagraniczne koncerny. Jak wyjaśnia CNN, rząd Jiangsu próbował rozładować rosnące napięcie, tłumacząc, że Tesla to "samochód krajowy, a nie importowany".

Tesla, która posiada ogromną gigafabrykę w Szanghaju, w 2023 roku wyprodukowała w Chinach około 947 000 samochodów, a większość z nich była używana lokalnie. W rządowym katalogu zakupów wyprodukowany w Szanghaju Model Y Tesli wyceniono na 249 900 juanów (ok. 135 996,49 zł).

Do niedawna samochodom Tesli nie można było wjeżdżać na terytorium niektórych obiektów rządowych i wojskowych ze względu na obawy dotyczące szpiegostwa oraz bezpieczeństwa danych. Ograniczenia zniesiono jednak w kwietniu br., kiedy to po spotkaniu Elona Muska z premierem Li Qiangiem, chińskie stowarzyszenie samochodowe stwierdziło, że auta spełniają wszystkie kryteria dotyczące bezpieczeństwa.

Komisja Europejska potwierdziła w czwartek, że od piątku nałoży dodatkowe cła w wysokości do 37,6% na import pojazdów elektrycznych wyprodukowanych w Chinach.

Cła, które po raz pierwszy ogłoszono na początku czerwca, są postrzegane jako konieczne posunięcie UE mające na celu powstrzymanie zalewu tanich chińskich samochodów zbudowanych przy „niesprawiedliwym” wsparciu chińskiego rządu.

2024-07-05T12:26:04Z dg43tfdfdgfd