KOMISJA EUROPEJSKA PRZYJęłA POLSKIE ZMIANY DO KPO. CO Z PODATKIEM OD AUT SPALINOWYCH?

Komisja Europejska zgodziła się na zmiany w Polskim Krajowym Planie Odbudowy. Zamiast podatku od aut spalinowych przy rejestracji będą dopłaty do kupna pojazdów elektrycznych używanych i nowych.

Polski rząd zaproponował utworzenie instrumentu finansowego, który za pomocą dotacji umożliwi zakup nowych i używanych pojazdów zeroemisyjnych. Dopłaty do elektrycznych pojazdów zostaną sfinansowane z KPO, z planowanym budżetem 373 mln euro na dofinansowanie 40 tys. samochodów.

Polski KPO, który otrzymał z funduszu odbudowy 59,8 mld euro, nie zmienił swojej wartości ani liczby celów, które muszą zostać zrealizowane. Rząd jednak poddał korekcie 14 z 55 reform oraz 27 z 56 inwestycji. Zmiany zostały zaakceptowane przez Komisję Europejską 1 lipca.

Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo

Poza kwestią podatku od aut spalinowych inne kluczowe zmiany obejmują przesunięcie środków na wsparcie rolnictwa i przetwórstwa, m.in. poprzez inwestycje w magazyny zboża, centra dystrybucyjne czy rynki hurtowe, w tym spółdzielnie. Rząd zrewidował też reformę szpitali — w miejsce jednej ustawy o modernizacji i poprawie efektywności tych placówek zaproponował KE modyfikację już istniejących przepisów.

Cztery tygodnie na akceptacje

Zmiany w polskim KPO muszą jeszcze zostać zaakceptowane przez kraje członkowskie UE, które mają na to cztery tygodnie. Dopóki nie zostaną zatwierdzone, Polska nie może złożyć wniosków o płatność. Według minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, rząd planuje złożenie drugiego i trzeciego wniosku o płatność pod koniec sierpnia lub na początku września.

Polska otrzymała już zaliczkę z KPO w wysokości 5 mld euro pod koniec 2023 r. z "dołożonego" do funduszu odbudowy instrumentu RePowerUE. Chodzi o program ustanowiony, by wspomóc kraje członkowskie w odchodzeniu od surowców kopalnych po wzroście cen za energię w konsekwencji rosyjskiego ataku na Ukrainę.

Po odmrożeniu w lutym KPO przez KE, która blokowała unijne fundusze w związku ze sporem o praworządność, rząd mógł złożyć wniosek o płatność. W kwietniu Polska otrzymała pierwszą transzę pieniędzy w wysokości 6,3 mld euro w formie pożyczek.

Dowiedz się jeszcze więcej. Sprawdź najnowsze newsy i bądź na bieżąco

2024-07-02T16:20:31Z dg43tfdfdgfd