OD 1 LIPCA WIELKIE ZMIANY NA STOłECZNYCH DROGACH. POTRZEBNA NAKLEJKA?

Ważne zmiany dla kierowców. W Warszawie już obowiązuje Strefa Czystego Transportu w ścisłym centrum miasta. Wyjaśniamy, co to oznacza i jakie obowiązki mają posiadacze aut.

Warszawa wprowadziła Strefę Czystego Transportu (SCT), która obejmie obszar całego Śródmieścia i fragmenty dzielnic centralnych. SCT to obszar, po którym mogą poruszać się wyłącznie pojazdy spełniające odpowiednie normy emisji spalin. Wprowadzenie strefy ma na celu poprawę jakości powietrza w mieście.

Strefy Czystego Transportu w Europie

Strefy Czystego Transportu są już stosowane w 320 miejscach w Europie, głównie we Włoszech i Niemczech. W Polsce, do grudnia 2021 r., przepisy prawne uniemożliwiały samorządom tworzenie SCT. Teraz, po zmianie przepisów, pierwsze projekty stref czystego transportu przedstawiły trzy miasta: Kraków, Wrocław i Warszawa.

Granice Strefy Czystego Transportu w Warszawie

Warszawska SCT zaczęła działać od 1 lipca 2024 r. i objęła obszar 37 km kw., czyli 7 proc. powierzchni stolicy. Aby wjechać do strefy, kierowca musi prowadzić samochód spełniający określone normy emisji spalin. Na granicach strefy umieszczone zostały specjalne znaki drogowe.

Zgodnie z przyjętym projektem, Strefa Czystego Transportu (SCT) obejmuje całe Śródmieście oraz części centralnych dzielnic. Granice strefy przebiegną następująco:

  • aleją Prymasa Tysiąclecia – od Alej Jerozolimskich do styku z linią kolejową nr 20 w rejonie ul. Czorsztyńskiej; 
  • liniami kolejowymi nr 20, 501, 9 i 7; 
  • ulicą Wiatraczną; 
  • aleją Stanów Zjednoczonych; 
  • mostem Łazienkowskim; 
  • aleją Armii Ludowej; 
  • ulicą Wawelską; 
  • ulicą Kopińską od ul. Wawelskiej do ulicy ppłk. M. Sokołowskiego "Grzymały"; 
  • ulicą ppłk. M. Sokołowskiego "Grzymały"; 
  • Alejami Jerozolimskimi od ul. ppłk. M. Sokołowskiego "Grzymały" do alei Prymasa Tysiąclecia. 

Wyjątki dla mieszkańców Warszawy

Tak, władze miasta wprowadziły wyjątki dla wybranych grup, takich jak osoby z niepełnosprawnością, seniorzy (powyżej 70 lat) i mieszkańcy Warszawy płacący w niej podatki. Dla nich wyjątki będą obowiązywać do końca 2027 r. Dodatkowo, do SCT mogą wjechać odpowiednio oznakowane pojazdy, którymi poruszają się osoby niepełnosprawne oraz pojazdy specjalne i historyczne.

Mieszkańcy Warszawy, którzy płacą w niej podatki, są zwolnieni ze spełniania wymogów strefy na pierwszych dwóch etapach jej wprowadzania. Od stycznia 2028 r. nie będą mogli poruszać się po strefie pojazdem z silnikiem Diesla starszym niż 14 lat i pojazdem benzynowym starszym niż 23 lata.

Nalepki na samochodach wjeżdżających do SCT

Od 1 lipca 2024 r., około 97 proc. wszystkich samochodów poruszających się po Warszawie nie musi mieć nalepki SCT.

Jeżeli pojazd spełnia podstawowe kryteria Strefy Czystego Transportu, nie jest wymagana nalepka. W okresie od 1 lipca 2024 r. do 1 stycznia 2026 r., do Strefy mogą wjeżdżać samochody benzynowe wyprodukowane nie wcześniej niż w 1997 r. oraz pojazdy z silnikiem Diesla wyprodukowane nie wcześniej niż w 2005 r. Wjazd tych pojazdów nie wymaga zgłoszenia.

Naklejka jest wymagana tylko dla pojazdów, które nie spełniają określonych kryteriów, jednak ich właściciele mogą ubiegać się o zwolnienie z przepisów Strefy. Dotyczy to warszawskich mieszkańców płacących podatki, seniorów, którzy osiągnęli 70 lat w 2023 r., oraz osób z niepełnosprawnościami.

ZOBACZ TAKŻE: Kolejny gigant ogłosił zwolnienia grupowe. Pracownicy wylecą na bruk

Zasady SCT dla kierowców spoza Warszawy

Zasady SCT są jednakowe dla osób regularnie przyjeżdżających do Warszawy, jak i innych osób, w tym turystów/ turystek.

Opłaty za wjazd do SCT

Mimo że ogólnokrajowe przepisy na to pozwalają, władze Warszawy postanowiły nie wprowadzać płatnego wjazdu do strefy dla pojazdów, które nie spełniają określonych wymagań.

ZOBACZ TAKŻE: Kościół poszedł z duchem czasu. Z ofiary już się nie wykręcisz

Dowiedz się jeszcze więcej. Sprawdź najnowsze newsy i bądź na bieżąco

2024-07-01T05:40:49Z dg43tfdfdgfd