POLACY WIDZą Tę KONTROLKę I TRACą ROZEZNANIE. MAłO KTO WIE, JAK SIę ZACHOWAć

Osoby, które mają prawo jazdy doskonale wiedzą, że pojawienie się na desce rozdzielczej czerwonej lub żółtej ikonki nie jest niczym pożądanym. Sygnały w tych kolorach zazwyczaj oznaczają rychłe kłopoty. Od każdej reguły jest jednak wyjątek. Co oznacza kontrolka DPF? Jak powinien zachować się kierowca, jeśli ją zobaczy?

Kontrolki w

samochodzie

nie muszą oznaczać problemów. Wiele zależy od ich koloru

Kontrolki, które pojawiają się na desce rozdzielczej w czasie jazdy, wcale nie muszą oznaczać problemów. Zielone, żółte i niebieskie znaki najczęściej nie są groźne. To bowiem kontrolki informacyjne. Dają kierowcy znać między innymi o tym, że włączone są przednie światła przeciwmgłowe, światła drogowe (długie) lub pozycyjne. Pojawiają się również, gdy zaczyna działać system wspomagania parkowania lub tempomat. Kontrolki informacyjne oznaczą, że poszczególne systemy działają prawidłowo, a w związku z tym jazdę można kontynuować.

Nieco inaczej jest w przypadku kontrolek żółtych lub pomarańczowych oraz czerwonych. Te pierwsze należą do komunikatów informacyjno-ostrzegawczych. Mogą zatem oznaczać, że system napotkał problem, z którym próbuje sobie poradzić. Kontrolki czerwone, a więc ostrzegawcze są już wyraźnym sygnałem dla kierowcy, że

samochód nie działa prawidłowo.

Redakcja poleca

2

Czy można prowadzić samochód w klapkach? 500 zł mandatu w konkretnej sytuacji

2

Kierowcy muszą zgłosić samochód do 1 lipca. Dla zapominalskich 500 zł kary

Kierowca, widząc na desce rozdzielczej znak w czerwonym kolorze, powinien niezwłocznie zjechać w bezpieczne miejsce, by sprawdzić, co było powodem pojawienia się takiego komunikatu. Zdarza się, że osoba prowadząca auto jest w stanie sama rozwiązać problem, jednak znacznie częściej – po pojawieniu się na desce rozdzielczej czerwonej kontrolki – potrzebna jest pomoc eksperta, a więc wizyta w warsztacie. 

Polacy widzą tę kontrolkę i „głupieją”. Co oznacza komunikat o DPF?

Znaczenie podstawowych kontrolek jest doskonale znane większości kierowców. Jednak nowoczesne samochody mogą wyświetlać komunikaty, których nie uwzględniają inne modele. Polacy często dziwią się, gdy na swoich deskach rozdzielczych widzą kontrolkę przedstawiającą chmurę dymu. To znak, który ma bezpośredni związek z filtrem DPF.

Filtr DPF (diesel particulate filter) ma za zadanie regularnie oczyszczać gazy spalinowe. Montuje się go w układach wydechowych silników wysokoprężnych. Problem z filtrem DPF może pojawić się na przykład, gdy samochód nie pokonuje odpowiednio długich dystansów. Wówczas filtr może się zapchać i wysłać do kierowcy komunikat z prośbą o pomoc w samoczynnym oczyszczeniu. Wtedy na desce rozdzielczej pojawia się kontrolka przedstawiająca chmurkę dymu.

Warto pamiętać, że kontrolka przedstawiająca chmurkę dymu nie we wszystkich samochodach będzie znaczyła dokładnie to samo – kierowcy powinni więc zaznajomić się ze znakami dotyczącymi bezpośrednio ich pojazdu. Często jednak to znak, który sygnalizuje osobie prowadzącej auto konieczność wykonania procedury czyszczenia filtra. Wówczas kierowca nie powinien przez jakiś czas wyłączać silnika. Najlepszym rozwiązaniem jest bowiem kontynuowanie trasy przez przynajmniej kilkanaście minut z prędkościąod 80 do 120 km/h – jeśli oczywiście warunki na drodze i przepisy na to pozwalają.

Po zakończeniu procedury czyszczenia filtra komunikat powinien się wyłączyć. Jeśli jednak tak się nie stanie, należy bezwzględnie zgłosić się do specjalisty.

Źródło: Radio ZET/Auto Świat/Interia

Nie przegap

2024-07-02T12:54:39Z dg43tfdfdgfd