DZIARSKI STULATEK

W 1921 roku grupa zapaleńców z Automobilklubu Polski postanowiła zorganizować ogólnokrajową imprezę o charakterze sportowo-turystyczno-towarzyskim. Sześciu śmiałków wyruszyło w trasę z Warszawy do Białowieży i z powrotem. Tak rozpoczęła się trwająca do dziś historia Rajdu Polski.

Już 27 czerwca ruszy 80. edycja zawodów, a jubileusz uświetni światowa czołówka. ORLEN 80. Rajd Polski stanowić będzie bowiem jedną z trzynastu tegorocznych rund WRC. W oczekiwaniu na sportowe emocje na mazurskich szutrach przypominamy kilka - naszym zdaniem - kluczowych momentów w historii najważniejszej samochodowej imprezy w Polsce.

Inauguracja ERC bez kibiców

W wyniku zmian wymuszonych pandemią COVID-19, sezon FIA ERC 2021 rozpoczął się dopiero w czerwcu. Zawodnicy walkę o miano najlepszej załogi na Starym Kontynencie rozpoczęli od Rajdu Polski, który po raz 51. stanowił rundę europejskiego czempionatu.

Ograniczenia związane z panującą pandemią spowodowały, że w 2020 roku rajd nie odbył się, a warunkiem rozegrania imprezy w 2021 roku był całkowity zakaz wstępu kibiców. Jednak jeśli ktoś myśli, że odcinki specjalne świeciły pustkami, jest w dużym błędzie. Spragnieni sportowych emocji miłośnicy rajdów samochodowych, tylko sobie znanymi sposobami docierali w najciekawsze miejsca na trasie, aby podziwiać przejazdy swoich idoli.

Odcinek 1, 2, 3 i 4:Wszystko zaczęło się przeszło 100 lat temuPowojenne odrodzenie Rajdu PolskiNowa era Rajdu PolskiMistrzostwa świata w Polsce

Na liście zgłoszeń do rajdu pojawiło się prawie 100 załóg. Na czele stawki znaleźli się obrońcy tytułu z poprzedniego roku, Aleksiej Łukjajniuk i Aleksiej Arnautow w Citroenie C3 Rally2. Nie zabrakło też zawodników, którzy mieli w swoim CV starty w zespołach fabrycznych WRC, zatem Andreasa Mikkelsena (zwycięzcy z 2016 roku) czy Craiga Breena szerszej publiczności nie trzeba było przedstawiać. Polską załogą, która miała największe szanse na nawiązanie rywalizacji z europejską czołówką, byli Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk w Skodzie Fabii Rally2 evo.  

ORLEN 77. Rajd Polski

Autor zdjęcia: Maciej Niechwiadowicz

Organizator przygotował 14 odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 200 km, a do pierwszego starcia zawodników miało dojść tradycyjnie na torze w Mikołajkach. W harmonogramie nie zabrakło klasycznych prób takich jak: Świętajno, Olecko, czy Wieliczki, ale największą niespodzianką było zakończenie rajdu w Warszawie, gdzie na legendarnej ulicy Karowej rozegrano ostatnią próbę.

Sama rywalizacja przebiegała pod dyktando załóg rosyjskich. Pierwsi prowadzenie objęli Nikołaj Griazin i Konstantin Aleksandrow w VW Polo GTI R5. Ich dobra passa trwała do ósmego odcinka specjalnego, na którym uszkodzili dwie opony i byli zmuszeni wycofać się z rajdu.  

Odcinek 5, 6, 7 i 8:Czas kryzysuJadą wozy kolorowePolacy wygrali wszystkoSzutrowa rewolucja

Na ich miejsce natychmiast wskoczyli Aleksiej Łukjajniuk i Aleksiej Arnautow. Załoga Citroena unikała przygód i do mety utrzymała przewagę nad Andreasem Mikkelsenem i Olą Floene, którzy zajęli drugie miejsce. Polskich fanów cieszyła trzecia pozycja Mikołaja Marczyka i Szymona Gospodarczyka. Załoga regularnie startująca w ERC 2021, przez cały weekend prezentowała bardzo wysoki poziom i wywiozła z Mikołajek cenne punkty, które pozwoliły jej zająć na koniec sezonu trzecie miejsce w europejskim czempionacie.   

Nasze wspomnienia najciekawszych edycji Rajdu Polski postanowiliśmy zakończyć właśnie w roku obchodów jego 100-lecia, bo już jutro rozpocznie się największe rajdowe święto w naszym kraju, czyli 7. runda FIA WRC 2024, 80. ORLEN Rajd Polski. Kto tym razem będzie najlepszy, przekonamy się w niedzielę 30 czerwca.

Odcinek 9 i 10:Back on WRC trackZnowu na szczycie

2024-06-26T10:54:44Z dg43tfdfdgfd