MPK W TARNOWIE OGłOSIłO PRZETARG NA ZAKUP AUTOBUSóW ELEKTRYCZNYCH. JEDNA Z FIRM ZłOżYłA ODWOłANIE, BO UWAżA, żE PRZETARG JEST USTAWIONY

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Tarnowie ogłosiło przetarg na zakup 17 autobusów elektrycznych. Jednak postępowanie jeszcze przed jego rozstrzygnięciem znalazło się pod lupą Krajowej Izby Odwoławczej, bo jeden z producentów autobusów uważa, że przetarg jest ustawiony pod konkretną firmę.

Już w ubiegłym roku na tarnowskich ulicach można było spotkać autobusy elektryczne, które testowało tarnowskie MPK. Teraz miejska spółka zamierza kupić kilkanaście takich pojazdów. W połowie czerwca MPK ogłosiło przetarg na dostawę 17 autobusów elektrycznych oraz budowę infrastruktury do ładowania tego typu pojazdów na zajezdni przy ul. Lwowskiej.

- To rozwiązanie jest nieuniknione, idziemy w zielony transport i są też pewne określenia prawne w ustawie o elektromobilności, pewne terminy i zobowiązania związane z ochroną środowiska, które dotyczą takich spółek jak nasza - podkreśla Anna Reising, prezes MPK w Tarnowie.

Tarnowskie MPK ustawiło przetarg pod konkretną firmę?

Zgodnie z oczekiwaniami tarnowskiej spółki, autobusy mają mieć około 12 metrów długości i pomieścić przynajmniej 70 pasażerów. Dostawca autobusów będzie musiał też przeszkolić z ich obsługi 60 kierowców oraz 10 pracowników zaplecza technicznego, a także wybudować dziewięć dwustanowiskowych stacji do ładowania pojazdów elektrycznych.

W sumie tarnowskie MPK w przetargu określiło piętnaście kryteriów, które powinien spełniać producent dostarczanych autobusów. Każde kryterium jest odpowiednio punktowane.

Niedługo po ogłoszeniu przetargu uwagi do niektórych opisanych kryteriów ma firma MAN, która była zainteresowana udziałem w przetargu. Według niemieckiego przedsiębiorstwa trzy z nich są ustalone pod konkretnego producenta, którym jest firma Solaris Bus & Coach sp. z o.o.

- Wykonawca ten jako jedyny producent na rynku posiada bowiem w portfolio pojazdy, które idealnie wpisują się w te kryteria. W takiej sytuacji trudno mówić o jakiejkolwiek konkurencji w Postępowaniu, jeśli jeden z wykonawców już na starcie znajduje się w lepszej sytuacji (uzyskuje przewagę punktową). Konkurowanie będzie mieć charakter iluzoryczny i wyłącznie formalny - czytamy w odwołaniu firmy MAN, które firma skierowała do Krajowej Izby Odwoławczej.

Zdaniem składającej odwołanie firmy MAN kryteriami "ustawionymi" pod Solarisa jest zastosowanie w autobusach nadwozia wykonanego ze stali odpornej na korozje wg Normy PN-EN 10088-1 lub normy równoważnej, szyby czołowej dzielonej w pionie na prawą i lewą oraz spełnienie warunków Regulaminu EKG ONZ nr 93. MAN wnioskuje do KIO o zmianę tych kryteriów w postępowaniu przetargowym.

Autobusy mają spełniać oczekiwania tarnowskiej spółki

Jak tarnowskie MPK odnosi się do zarzutów stawianych przez firmę MAN?

- My układamy kryteria ocen tak, aby przede wszystkim spełniały wszystkie normy bezpieczeństwa i nasze oczekiwania. Kryteriów mamy piętnaście, a zarzuty dotyczą raptem trzech. Ustalamy je w ten sposób, żeby nie eliminować nikogo, po prostu ktoś innym musi zawalczyć innym kryterium, jakim jest na przykład cena - zaznacza Anna Reising.

Szefowa miejskiego przewoźnika ze spokojem oczekuje rozstrzygnięcia Krajowej Izby Odwoławczej. Przyznaje jednak, że prowadzone w tej sprawie postępowanie może przesunąć datę składania ofert w przetargu, która obecnie ustalona jest na 19 lipca.

Przetarg ogłoszony, a decyzji o dotacji dla Tarnowa wciąż nie ma

Przetarg może jednak zostać unieważniony jeszcze z innego powodu. Tarnowskie MPK wciąż nie ma zapewnionego finansowania na zakup autobusów elektrycznych. Złożony rok temu wniosek o dotację wynoszącą ponad 50 mln zł na zakup autobusów elektrycznych do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wciąż nie został rozpatrzony. Obecnie trwa kontrola merytoryczna wniosku.

Według przedstawionego niedawno harmonogramu NFOŚiGW musi podpisać umowy z potencjalnymi beneficjentami dofinansowań, do 30 września. Natomiast projekty, które otrzymają dotacje, muszą być zrealizowane do połowy 2026 roku.

- Nie możemy czekać na rozstrzygnięcia NFOŚiGW, bo uciekają terminy, które są określone w programie. Dlatego mamy zastrzeżenie, że w przypadku braku otrzymania dofinansowania spółka ma prawo unieważnić postępowanie przetargowe z tego powodu - mówi Anna Reising.

[promo]5657;1;Bądź na bieżąco i obserwuj[/promo]

Wielkie otwarcie Burger Kinga w Tarnowie

2024-07-03T08:17:52Z dg43tfdfdgfd