OGROMNE PRZYSPIESZENIE NA BUDOWIE PODZIEMNEGO PRZYSTANKU ŁóDź ŚRóDMIEśCIE

Intensywne roboty ziemne toczą się na skrzyżowaniu alei Kościuszki i ulicy Zielonej. Powstaje tam podziemny przystanek na linii średnicowej łączącej Dworzec Fabryczny z dworcami Kaliskim i Żabieniec. Nadano mu nazwę Łódź Śródmieście i będzie to położony najbliżej ulicy Piotrkowskiej przystanek kolejowy w Łodzi. Budowa mocno ostatnio przyspieszyła, bo budowlańcom po piętach depcze Katarzyna...

Stacja Łódź Śródmieście będzie zagłębiona na ok. 23 metry. Na trzech kondygnacjach stacji, licząc od najgłębszej, znajdą się perony, lokale handlowo-usługowe i pomieszczenia techniczne. Dla pasażerów zaplanowano schody ruchome i windy. Będzie się tu można przesiąść na tramwaje kursujące po alei Kościuszki oraz po ulicach Zielonej i Narutowicza. Przewiduje się, że będzie to najbardziej uczęszczany przez pasażerów przystanek na całej trasie tunelu. Po ukończeniu inwestycji mieszkańcy będą mogli szybko i sprawnie przesiąść się z pociągu do komunikacji miejskiej – wyjścia z podziemi zostaną umieszczone po obu stronach skrzyżowania.

Powstają ściany szczelinowe

ZOBACZ ZDJĘCIA

Obecnie ekipy budowlane wznoszą ściany szczelinowe, choć słowo "wznoszą" nie jest tu może najbardziej odpowiednie, gdyż ściany budowane są w dół obiektu. Budowa ruszyła z kopyta, od kiedy drążenie wznowiła tarcza Katarzyna. Maszyna ruszyła w piątek 21 czerwca od ul. Mielczarskiego i posuwa się nieustannie w kierunku tego właśnie przystanku Łódź Śródmieście. Oczekiwany termin pojawienia się tu przez Katarzynę to grudzień 2024 roku. Tarcza wwierci się w jedną ze ścian szczelinowych, a następnie przejdzie "na sucho" przez pomieszczenia przyszłego dworca i stąd powędruje w kierunku Łodzi Fabrycznej. Do grudnia cały podziemny dworzec musi więc być gotowy w stanie surowym, stąd takie nagłe ożywienie na budowie stacji Łódź Śródmieście. Tunel przejdzie pod skrzyżowaniem po skosie.

Tramwaje będą jeździły bez przerw

Prace toczą się pod jednym z głównych skrzyżowań w Łodzi. Wykonawca zadbał o to, aby przez cały czas trwania inwestycji tramwaje mogły kursować przynajmniej na linii północ-południe. W tym celu wybudowano tymczasowe torowisko (tzw. bajpas), które umożliwiło tramwajom objazd placu budowy. Będzie ono w najbliższych miesiącach kilkukrotnie przenoszone z jednej strony skrzyżowania na drugą.

2024-06-28T08:06:55Z dg43tfdfdgfd