NOWE STAWKI ZA PRZEJAZD AUTOSTRADAMI W NIEMCZECH. POLSCY PRZEDSIęBIORCY ZAłAMANI

Od 1 lipca w Niemczech wchodzą w życiu nowe stawki za przejazd autostradami. Od poniedziałku myto trzeba płacić także za przejazd samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 do 7,5 tony. Podwyżki uderzą w polskie firmy transportowe.

Do tej pory myto płacili tylko kierowcy największych ciężarówek. Od 1 lipca to się zmienia. Za przejazd niemieckimi autostradami zapłacą także kierowcy samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 do 7,5 tony.

To oznacza, że podwyżki obejmą małe naczepy towarowe oraz lawety samochodowe. W zależności od masy pojazdu stawka za przejazd niemieckimi drogami wahać się będzie między 11,4 a 24,8 euro za kilometr - informuje rmf24.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zbudowała ogromny biznes, jeden z największych w Europie! - Marta Półtorak w Biznes Klasie

Zmiany uderzą w polskie firmy. - Każdy kraj ma prawo do regulowania płat wewnętrznych według swoich potrzeb. W tej sytuacji jednak nie da się ukryć, że najbardziej poszkodowany będzie polski biznes, szczególnie ten przygraniczny - mówi w rozmowie z serwisem Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. - Wiele firm handlowych i transportowych stawiało na wymianę towarową z partnerami z Niemiec. Teraz muszą na nowo wyliczać stawki opłat, bo myto, które będzie pobierane od 1 lipca jest dla nich odczuwalne - dodaje.

"Czujemy się potraktowani protekcjonalnie"

Wiceprezes Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych zwraca uwagę, że Niemcy dotują swoje firmy transportowe, a jednocześnie obciążają kosztami polskich przewoźników.

- Jest to więc sytuacja, gdy nasze firmy są mniej konkurencyjne i stawiane są w trudniejszej sytuacji względem niemieckich firm. Czujemy się więc potraktowani protekcjonalnie - mówi w rozmowie z rmf24.pl Piotr Krzyżankiewicz.

Zobacz także:

Kluczowa branża czeka na cud. "Nie wiemy już, do kogo się zwrócić w tej sprawie"

Rosnące koszty, niekorzystne regulacje i skutki wojny w Ukrainie sprawiły, że wiele firm transportowych znalazło się na krawędzi bankructwa. Tylko w pierwszym kwartale roku upadłość ogłosiło 120 przewoźników. 1400 znajduje się w restrukturyzacji.

Czytaj także:

Ewakuacja gigafabryki Tesli w Niemczech. Podejrzenie podpalenia

Kolejne podwyżki na A2. Nowe stawki robią wrażenie

Przybywa leciwych aut w Polsce. Średnia wieku idzie w górę

2024-07-01T07:03:35Z dg43tfdfdgfd